ACS

UYDU TELEFONLARI

Sipariş için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Uydu Telefonu 7/24 Destek Hattı : +90 850 804 8 804

Dünyanın neresinde olursanız olun sevdiklerinizle güvenli iletişim kurmanızı sağlayan Uydu Telefonları, geniş aksesuar yelpazesi ve güçlü bağlantı kapasitesiyle en iyi hizmeti sağlamak için tasarlanmıştır.

Uydu Telefonları Nedir ve Neden Kullanılıyor?

Uydu telefonları da aslında cep telefonları gibi çalışır. Cep telefonlarımız baz istasyonları denen, kablosuz iletişimi sağlayan vericilerle iletişime geçerek çalışırlar. Bu istasyonlarla kablosuz frekans üzerinden bağlantı kuran cep telefonlarımız şehirde sorunsuz olsalarda, dağlık bölgelerde, ormanlarda, çöl ve açık denizlerde hiçbir işe yaramazlar, zira bu bölgelerde iletişim sağlayacak istasyon yoktur. İşte uydu telefonları da tam olarak burada devreye giriyor. Kablosuz iletişim olarak farklı bir standart kullanan uydu telefonları, Dünya yüzeyinde neredeyse her yerde, kutup, çöl, deniz vs ayırt etmeksizin çalışabiliyorlar. Bunu da uydu telefonları için özel olarak hizmet veren ve dünya yörüngesinde dolaşan onlarca uyduyla iletişime geçerek başarıyorlar. Öyle başarılılar ki, denizciler, askeriye ve afet kurumlarının vazgeçilmezleri arasındalar.

Uydu telefonları iki sivil grup tarafından da oldukça tercih ediliyor. Bunlardan birisi gezginler, diğerleri ise dünyanın sonuna hazırlanan insanlar. Zaman zaman şehirlerden onlarca kilometre uzaktaki bir ormana kampa giden veya bir tırmanış yapan kişilerin zorda kaldığında dış dünyayla iletişim kuracak tek araç uydu telefonu olduğu için bu gruba giren insanlar sıkça bu telefonu tercih ediyor. Amerikan televizyon programlarında sıkça görülen ve olası felaketlere hazırlanan gruplar ise iletişim altyapısının çökeceği tezine dayanarak bu telefonlara rağbet ediyor.

Nasıl Çalışıyorlar?

Uydu telefonlarının nasıl çalıştığına değinmiştik fakat daha detaylara ineceğiz. Bu cihazların, sıradan cep telefonları gibi yer istasyonlarına değilde, uydularla iletişime geçerek çalıştığını anlatmıştık. Bu uydu sistemleri de sabit konumda duranlar ve yörüngede sürekli hareket edenler olmak üzere ikiye ayrılıyor. Sabit konumda duran uydular deniz seviyesinden yaklaşık 32000 kilometre uzaklıkta uzayda çeşitli noktalarda bulunuyorlar ve sabitler. Diğer uydu sistemi ise yörünge bazlı uydulardan oluşmakta. Bu uydular yerden 600-1200 kilometre uzaklıkta konumlanmış durumdalar ve belirli bir eksende hareket ediyorlar. Dünya çevresindeki bir turları yaklaşık 1-1.5 saat süren bu uydulardan çokça bulunuyor. 66 uydusuyla iridium şebekesi en çok bilinenler arasında. Bu uyduların çokluğu sayesinde dünya yüzeyinde her yere sinyal gönderip alabilen sistem oldukça da başarılı.

TOP
ACS Teknoloji